Tarımsal Sulama

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama, tarımsal alanlarda şebeke elektriğinin bulunmamasından dolayı elektrik ihtiyacının karşılaması için en uygun çözüm güneş enerjili sistemlerdir. Çiftçilerimiz jeneratör ya da mazot ile çalışan su pompalarını sistemlerde tercih ettiklerinde yakıt giderleri gibi sıkıntılarla karşılamaktadır. Bu sebep­ten dolayı güneş paneli ile sulama masrafsız sistemlerdir. Bu sistem ile kullanılacak olan pompanın güneş pili ve DC pompa ile maliyetlerini düşürebiliriz.

Bu sistem, sulamaların yoğun yapıldığı yaz aylarında ve güneşin olduğu her zaman devamlı çalışabilmekte ve 14 saate kadar kesintisiz enerji ile çalışmaktadır. İstenirse akü depolama veya Wind Turbine (rüzgar türbini) sayesinde gece sulama işlemlerinde rahatlıkla sağlanabilmektedir. Bu yeni ve teknolojik sistem çiftçiye teknik ve ekonomik yönden %100 maliyetsiz bir avantaj sağlamaktadır

SOLAR POMPA: Özellikle solar enerjiye uygun olara küretilmiş pompalar kullanılmalıdır. Bu sayede sisteminçektiği enerji miktarı düşecek; bu da güneş panelinin ve isteğebağlı olarak akülü sistemde akünün kapasitesinin küçülmesini sağlayıp sistem maliyetini düşürecektir. Solar pompanın gücü suyun bulunduğu derinlik ve debi’ye göre seçilir.

GÜNEŞ PANELİ: Güneş panel, sistemin üretici konumunda olması sebebiyle doğru bir şekilde tasarımlandırılmalıdır. Panel boyutlandırılması yapılırken yıl boyunca gündüz süresi­nin en kısa olduğu zaman(21 Aralık) değerleri alınmalı ve bu gündeki güneş ısınım değerlerine göre sistem simülasyonu yapılmalıdır. Çoğu zaman sistem tasarımındaki en büyük hata­lar panel seçiminde yapılmaktadır. Panel boyutunun hatalı seçilmesi sistemin kış aylarında çalışmamasına neden olacak­tır. Sulama alanlarınızdaki keşfimiz ile doğru panelleri sizler için uygulamaktayız.

ŞARJ REGÜLATÖRÜ: Güneş panellerinden veya rüzgar türbi­ninden gelen akımı ve voltajı dengeleyen elektronik cihazlar­dır. Ayrıca, bu akımı belli bir müddet (aküler doluncaya kadar) akülere gönderir. Aküler dolduktan sonra akımı keser. Şarj regülatörünün birinci görevi aşırı yükleme ve boşaltmadan korumak, ikinci işlevi ise solar akümülatöre aşırı akım gelmesi­ni engelemektir. Böylece, aküleri fazla şarja tabii tutmaz. Akü­lerin ömrü de daha uzun olur. Ayrıca şarj regülatörü kurulcak sisteme göre 12V /24V /48V veya 10A/20A/40A/60A gibi değer­lere göre şeçilmektedir.

NEDEN KARBON ISITICI?
GELENEKSEL GAZLI VE SOBA ISITICILARIN ZARARLAR!

A. Tam yanmama oksijen eksikliğine yol açar
Dışarıdan temiz hava sağlaması için ekstra maliyet.
Karbondioksitin atılması için daha çok havalandırma gerekir O Enerji kaybı
B. Karbondioksit gibi zararlı gazlar solunum yolları rahatsızlıklarına yol açar.
istikrarlı büyümeyi engeller ve yaşana bilirliği bozar.
C. Geleneksel ısıtıcılar ısıyı yayamadığı ve eşit dağıtamadığı için kümes içinde kaçınılmaz sıcaklık değişimi olur. Tavukların daha sıcak alanlarda kümelenmesi fiziksel gelişmeyi engelleyebilir hatta basınçtan dolayı ölüm­lere yol açabilir.
Tavuklar arasında ağırlık değişmesi oluşur. (istikrarsız büyüme.)
D. Uzun süren ön-ısıtma ve Ekstra yakıt maliyeti.

KARBON ISITICININ AVANTAJLAR!

A. Oksijen azalması sıfır (elektrik kullanımı)
Dışarıdan temiz ve SOGUK hava sağlanmasına gerek yok ,Daha verimli ısıtma.
B. Karbondioksit yok , Ekstra havalandırmaya gerek yok
C. Zararlı gaz yok ,Solunum rahatsızlıklarını önler ,Tavuk ölüm oranını azaltır ,Tavuk üretimini arttırır.
D. Bir düğme ile anında ıstma, ön ısıtma yok , Enerji kaybı yok
E. Uzun ömürlü, sık bozulma yapmaz, sorun yaratmaz , Kolay yönetim
F. Karbon lambanın değiştirmesi sadece 5 saniye alır,Hızlı bakım
G. Kolay taşıma ve kurulum ,Her yere ve herhangi bir yere!
H. Kolay kontrol ,Gaz (ya da yakıt) sızıntısı ya da patlama tehlikesi yok ,Daha güvenli.

1300w 6 adet karbon fiber ısıtıcı kullanıldığında 29,44 kr / kWh iLE ELEKTRiK BiRiM FIYATINDAN 8 SAAT ÇALIŞTIGINDA GÜNDE SADECE 18 ti LİK BİR ELEKTRİK ENERJİSİ HARCARSINIZ ve 53.660KCal ENERJİ AÇIGA ÇIKARTIRSINIZ.